Jaunumi

Unikāla iespēja pievienoties projekta “Par tīrām upēm!” noslēdzošajā pārgājienā gar Bejas dambi, kurš projekta ietvaros tiek nojaukts

Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē izglītojoši aktīvu bezmaksas pārgājienu ciklu “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Sestdien, 30. septembrī, norisināsies projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens, kur ikvienam interesentam ir iespēja pievienoties līdz pat 15 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Šis ir nozīmīgs pārgājiena posms, jo Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Pieteikties noslēdzošajam pārgājienam “Gar tīrām upēm ar Ezīti’’ līdz 28. septembrim ir iespējams ŠEIT.


Projekta ‘‘Par tīrām upēm!‘‘ mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu kvalitāti un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 šķēršļus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Viens no šiem identificētajiem nojaucamajiem objektiem ir Bejas dambis. Dambja nojaukšana ir būtiska, jo pēc tā likvidēšanas tiks atjaunota upes plūsma, kas nodrošinās barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanos. Alūksnes upe ir 24 km gara un tā savienojas ar Pededzi, kurā mīt tādas zivis kā foreles. Pēc šķēršļa nojaukšanas Bejas upē tiek atbrīvoti apmēram 20 km, kur šīs zivis varēs migrēt.


Dodies iepazīt ainavisko Latvijas dabu pastaigā gar upju krastiem!

30. septembrī dalībnieki ir aicināti pulcēties pie Bejas pamatskolas, kur tiks uzsākts 15 km garais pārgājiens. Kopā ar Pasaules Dabas Fonda pārstāvjiem - ekspertēm Magdu Jentgenu un Undīni Laugali, kā arī saldūdens pētnieku Māri Liepiņu, dalībnieki dosies līdz Bejas upei, nonākot līdz pārgājiena galvenajam apskates punktam – Bejas dambim. Dalībniekiem būs iespēja apskatīties, kā izskatās aizsprosts no apakšas, un doties uz aizsargājamo teritoriju Bejas meži”, kas ir nozīmīga vecu egļu aizsargāšanai. Kā arī pārgājiena laikā eksperti dalīsies ar to, kāpēc upju ekosistēmas atjaunošana un saglabāšana ir nozīmīga.


Pirmais cikla pārgājiens notika 29. aprīlī. Tā dalībniekiem bija iespēja doties 7 km garā pastaigā, kopīgi sakopjot Lielās Juglas krastus. Cilvēku izrādītā interese par pirmo projekta pārgājiena posmu bija ļoti liela – pārgājienā devās 34 dabas mīļotāji. Toties otrais pārgājiens norisinājās 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam bija iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms bija unikāls, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

 

Dalīties:

Vairāk

Projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina doties unikālā upju pārgājienā  uz Sveķupes caurteku, kurā veikta pirmā upju aizsprosta pārbūve Lasīt vairāk

Projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina doties unikālā upju pārgājienā uz Sveķupes caurteku, kurā veikta pirmā upju aizsprosta pārbūve

Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē trīs izglītojoši aktīvus bezmaksas pārgājienus “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Pavasara beigās notika pirmais pārgājiens, savukārt, otrais projekta pārgājiens norisināsies jau 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam ir iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms ir unikāls un nozīmīgs, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta “Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību_copy Lasīt vairāk

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību

Pēdējo 100 gadu laikā Baltijas jūras unikālā ekosistēma kļuvusi par barības vielām pārsātinātu, eitrofu vidi un Latvijā eitrofikācija ir ļoti liela problēma upēs, ezeros un jūrā. Tāpēc minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina iedzīvotājus vērst uzmanību saviem ikdienas paradumiem, kas veicina ūdenstilpju aizaugšanu un degradēšanu. Nerūpējoties par upju un citu ūdenstilpju stāvokli, rodas apdraudējums zvejniecības nozarei, zivis un citas ūdenī mītošās dzīvās radības nevar pilnvērtīgi dzīvot, tiek veicināts arī tas, ka nākotnē cilvēki nevēlēsies pavadīt laiku pludmalēs, jo ūdenstilpes būs aizaugušas.