UPES IR DABAS DZĪVĪBAS RITĒJUMS

Ja ritējums tiek iztraucēts vai apgrūtināts, zūd dabā noteiktais līdzsvars. Līdzīgi kā cilvēka asinsrite nodrošina veselīgu organisma stāvokli, tāpat upes rada dzīvu ekosistēmu. Tādēļ Mangaļi uzsāk iniciatīvu, apņemoties ilgtermiņā rūpēties par Latvijas upju ūdens kvalitātes uzlabošanu un iedzīvotāju izpratnes veicināšanu.

Mangaļu vērtība ir kvalitatīvs, minerālsāļiem bagāts minerālūdens, un Mangaļi iestājas par tīrām un sakoptām Latvijas upēm! 

Vairāk par projektu

Jaunumi

Jaunumi

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc Lasīt vairāk

Noslēdzies projekta “Par tīrām upēm!” pārgājiena cikls “Gar tīrām upēm ar Ezīti”: trešajā pārgājienā dalībniekiem bija vienreizēja iespēja doties aplūkot Bejas dambi, ko projekta ietvaros nojauc

Pagājušo sestdien, 30. septembrī, norisinājās projekta trešais un noslēdzošais pārgājiens. Dalībniekiem bija unikāla iespēja doties gandrīz 14 km garā pastaigā gar Bejas upi Alūksnē. Kā iepriekš tika minēts, tad šis pārgājiena posms bija īpašs ar to, ka Bejas dambis projektā ’’Par tīrām upēm!’’ tika identificēts kā viens no šķēršļiem, ko nepieciešams nojaukt, lai nodrošinātu barības vielu, zivju un citu dzīvu radību pārvietošanos. Izrādītā interese par pārgājienu bija salīdzinoši liela – kopā piedalījās 30 dabas entuziasti.

Projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina doties unikālā upju pārgājienā  uz Sveķupes caurteku, kurā veikta pirmā upju aizsprosta pārbūve Lasīt vairāk

Projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina doties unikālā upju pārgājienā uz Sveķupes caurteku, kurā veikta pirmā upju aizsprosta pārbūve

Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē trīs izglītojoši aktīvus bezmaksas pārgājienus “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Pavasara beigās notika pirmais pārgājiens, savukārt, otrais projekta pārgājiens norisināsies jau 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam ir iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms ir unikāls un nozīmīgs, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta “Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām.

Uzsākta Bejas aizsprosta nojaukšana Alūksnē Lasīt vairāk

Uzsākta Bejas aizsprosta nojaukšana Alūksnē

Pasaules Dabas fonds (PDF) uzsācis Bejas aizsprosta nojaukšanu, lai atjaunotu Alūksnes upi – tās dabisko gultni un brīvo tecējumu, kas uzlabos ūdens kvalitāti upē un atbrīvos migrācijas ceļu zivīm un citiem dzīviem organismiem, informēja PDF pārstāvji.

Karte

Cilvēka vai dabas radītie aizsprosti, par kuriem ziņojuši iedzīvotāji un kas apgrūtina vai traucē upju tecējumam, nodarot kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai.

Karte

Cilvēka vai dabas radītie aizsprosti, par kuriem ziņojuši iedzīvotāji un kas apgrūtina vai traucē upju tecējumam, nodarot kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai.

Bijušās hidroelektrostacijas dambis uz Vaives upes

Caurteka uz Gosupes

Koku sagāzumi Vesetas upē

Staiceles dambis uz Salacas

Dzelzceļa tilts ar caurteku uz Siliņupītes

Ropažu dambis uz Lielās Juglas

Cilvēka veidots aizsprosts dīķsaimniecības vajadzībām uz Rēzeknes upes


Bejas dambis uz Alūksnes upes

Nefunkcionējošs dambis, kurā patlaban nenotiek nekāda veida saimnieciskā darbība. Pēc šī dambja likvidēšanas upe tiktu atvērta visas ūdens dzīvības migrācijai.


Caurteka uz Sveķupītes netālu no ietekas Lenčupē, kas ietek Gaujā

Caurteka ir pārāk sekla, tādēļ arī tā ir zivīm nepārvarama. Caurteku padziļinot, upe tiktu atvērta gan ceļotājzivju, gan pārējo zivju sugu migrācijai. Sveķupīte atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā un tās augštecē atrodamas vērtīgas taimiņa nārsta teritorijas.


Caurteka uz Pietēnupes pie ietekas Lielajā Juglā, kas caur Pierīgas ezeriem ietek Rīgas jūras līcī

Zivīm nepārvarama caurteka, kura padara visu upes augšteci tām nepieejamu, tādējādi radot nelabvēlīgu ietekmi uz kopējo upes ekosistēmu un zivju populāciju.

 

Piesaki objektu!

Iesaisties arī Tu, palīdzot uzlabot Latvijas upju tecējumu! Ja esi pamanījis kādu aizsprostu, piesaki to!

Piesaki objektu!

Iesaisties arī Tu, palīdzot uzlabot Latvijas upju tecējumu! Ja esi pamanījis kādu aizsprostu, piesaki to!

Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta
Pievienot fotogrāfiju
Šī lauka aizpildīšana ir obligāta