Jaunumi

Aptauja: Vairāk nekā puse iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā pārāk maz tiek runāts par upju tīrību

68 % Latvijas iedzīvotāju ir satraukti par pieaugošo piesārņojumu Latvijas upēs, un aptuveni puse norāda, ka Latvijā pārāk maz tiek runāts par upju un to krastu tīrību un sakopšanu, liecina minerālūdens zīmola “Mangaļi” veiktā aptauja.*

 

Lai arī 58 % iedzīvotāju uzskata, ka šobrīd vēl Latvijas upēs ūdens ir gana tīrs, 57 % norādījuši uz kādu jau patlaban aktuālu problēmu – nesakoptiem upju krastiem. Par upju krastu tīrību visvairāk ir noraizējušies Vidzemes (63 %), Latgales (62 %) un Zemgales (61 %) reģionu iedzīvotāji, bet retāk – Rīgas (52 %). Rīdzinieki arī salīdzinoši biežāk nekā iedzīvotāji reģionos piekrīt apgalvojumam, ka ūdens Latvijas upēs ir tīrs.

Aptuveni puse (52 %) iedzīvotāju ir novērojuši, ka uz Latvijas upēm ir dažādi aizsprosti, kā arī to, ka pēdējo gadu laikā ir samazinājies zivju skaits upēs. Bet vēl 68 % cilvēku norādījuši, ka upes pēdējo gadu laikā turpina pastiprināti aizaugt.  

“Latvijas upēm līdz šim nav pievērsta pietiekami liela uzmanība, kaut gan procentuāli visā pasaulē lielākais zivju sugu skaits, aptuveni 51%, mīt tieši saldūdeņos. Upju dabiskā tecējuma atjaunošana ir svarīga, jo tā mēs palīdzēsim arī tās ekosistēmai, tai skaitā upēs mītošajām un nārstojošajām zivju sugām. Aizsprostu likvidēšana ir ātrākais un efektīvākais dabiskā upes tecējuma atjaunošanas veids. Pēc aizsprostu nojaukšanas ir iespējams, ka pat pāris mēnešu laikā upes gultne var atgūt savu dabisko veidolu un ievērojami uzlabojas ūdens kvalitāte,” norāda Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja Magda Jentgena.

“Diemžēl Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotie dati liecina, ka labai ekoloģiskai kvalitātei atbilst vien trešdaļa Latvijas upju, kamēr vairums Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka ūdens upēs ir pagaidām ir gana tīrs. Tas tikai apliecina aktualitāti un nepieciešamību veicināt sabiedrības izpratni par upēm, upju ūdens un krastu tīrības saglabāšanas iespējām. Ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu esam spēruši pirmo soli iedzīvotāju izglītošanā, uzsākot iniciatīvu “Par tīrām upēm!”, kuras mērķis ir uzlabot Latvijas upju dabisko tecējumu un kopējo ekoloģisko stāvokli,” saka SIA ‘’Cido Grupa’’ mārketinga vadītāja Ilze Auziņa-Grabeca.

 Dabīgā minerālūdens zīmols Mangaļi ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu šogad ir uzsākuši ilgtermiņa projektu “Par tīrām upēm!”, kurā rūpēsies par Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanu. Projekta sākumā tiks iegūta informācija par dabīgi vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, kā arī tiks veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Latvijas upju ekosistēmas uzlabošana plānota vairāku gadu garumā, taču jau šogad uzsākta upju izpēte un sabiedrības izglītošana.

 Dabīgais minerālūdens Mangaļi un Pasaules Dabas Fonds aicina ikvienu, kurš ir novērojis kādā no Latvijas upēm aizsprostu, iesniegt informāciju par to projekta mājas lapā www.partiramupem.lv vai dalīties ar aizsprosta foto un atrašanās vietu sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #partiramupem un atzīmējot @mangali_udens. Projekta norisei varēs sekot līdzi projekta mājaslapā, kā arī zīmola Mangaļi sociālajos tīklos.

*Tiešsaistes aptauju veica minerālūdens zīmols "Mangaļi" laika posmā no 2021. gada 7.-14. jūlijam sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat". Aptaujā piedalījās 1004 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Dalīties:

Vairāk

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību_copy Lasīt vairāk

Upju un citu ūdenstilpju aizaugšana veicina dzīvo radību bojāeju un piekrastu iznīcību

Pēdējo 100 gadu laikā Baltijas jūras unikālā ekosistēma kļuvusi par barības vielām pārsātinātu, eitrofu vidi un Latvijā eitrofikācija ir ļoti liela problēma upēs, ezeros un jūrā. Tāpēc minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu projekta “Par tīrām upēm!” ietvaros aicina iedzīvotājus vērst uzmanību saviem ikdienas paradumiem, kas veicina ūdenstilpju aizaugšanu un degradēšanu. Nerūpējoties par upju un citu ūdenstilpju stāvokli, rodas apdraudējums zvejniecības nozarei, zivis un citas ūdenī mītošās dzīvās radības nevar pilnvērtīgi dzīvot, tiek veicināts arī tas, ka nākotnē cilvēki nevēlēsies pavadīt laiku pludmalēs, jo ūdenstilpes būs aizaugušas.

10 draudzīgi ieteikumi, talkojot upju tuvumā_copy Lasīt vairāk

10 draudzīgi ieteikumi, talkojot upju tuvumā

22. aprīlī, visā Latvijā notiks “Lielā Talka”, kuras ietvaros ikvienā pilsētā, novadā, mājā un sētā par apkārtējās vides sakopšanu rūpēsies ikviens no mums. Projekts “Par tīrām upēm!”, ko īsteno minerālūdens zīmols “Mangaļi” sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu jau trešo gadu turpina rūpēties par Latvijas upju ekosistēmas atjaunošanu un uzlabošanu, un aicina ikvienu talkotāju neaizmirst par apkārtnes sakopšanu arī upju tuvumā, un dalās ar 10 vērtīgiem padomiem, kā to pareizi darīt.